
Május 17-én rendeztük meg a “játSZÓtárs” elnevezésű anyanyelvi vetélkedő országos döntőjét (sőt ezt Kárpát-medencei versenynek is mondhatjuk, hiszen felvidéki diákok is részt vettek a rendezvényen), amelynek helyszíne a budapesti Szent István Gimnázium volt.
Hosszú ideig ízlelgettük, formálgattuk, kerestük a tervezett vetélkedőre az elnevezést, aztán egyszer csak megszületett a “játSZÓtárs”. Benne van a játék, a nyelv, a közösség, az anyanyelvvel játszó csapat. Alcím is lett: “Anyanyelvi vetélkedő Grétsy László emlékére”. Ez magyarázatra sem szorul, hiszen mindannyian ismerjük Grétsy tanár úr ötletes anyanyelvi feladványait és a könyveit, amelyekben ezeket ránk hagyományozta. Utánozhatatlan volt!
Az elhatározás és a cím, no meg a helyszín és az időpont birtokában elkezdtük szervezni a szuperdöntőt 6-6 általános iskolai és gimnáziumi csapat meghívásával. A tanév során lebonyolított területi anyanyelvi versenyek legjobbjai – miskolci, váci, pozsonyi, komáromi, szegedi, makói, nógrádi és gyömrői diákok – kaptak lehetőséget szókincsük gazdagságának, ötletességüknek, tájékozottságuknak bizonyítására. Gazdag szókincse annak van, akinek az ismeretei is széles körűek, a nyelvet az tudja jól használni, aki gondolkodni tud. Ebből adódik, hogy a nyelvi feladványok megoldásához szükség lehet az irodalom, történelem, esetleg a földrajz, biológia ismeretére, nem árt a gyorsaság, és bizony jól jön az összehangolt csapatmunka is. Ha ez mind megvan, indulhat a “játSZÓtárs”!
Aki már szervezett efféle rendezvényt, tudja, hogy mennyi mindenre kell odafigyelni: kétféle feladatsor összeállítása (legyen változatos, izgalmas!) mindenféle kellék elkészítése, beszerzése, a jutalmak előteremtése és még pizza is, amivel a szervezők kedveskedni akartak a versenyző fiataloknak. A nehezítő körülményekről most nem beszélünk, azok azért vannak, hogy legyőzzük, megoldjuk őket. Hogy mennyire sikerült, döntsék el a résztvevők! Mindenesetre ami nem a terveink szerint történt, abból tanulni lehet, és a tapasztalattal a hátunk mögött továbblépni. Nem is lenne rossz egy hagyományos vetélkedő első lépésének tekinteni ezt a májusi rendezvényt.
A Szent István Gimnázium tanárai, diákjai és a helyi főszervező, Bóka Gábor tanár úr szeretettel és nagy körültekintéssel fogadták a csapatokat és a vendégeket a Városliget melletti patinás iskolaépületben. A díszteremben tartott ünnepélyes megnyitó elején Bóka Gábor köszöntötte a résztvevőket, és felolvasta Lázár Tibor igazgató úr üdvözlő gondolatait, jókívánságait. Ezt követően Nyiri Péter, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke beszélt a rendezvény jelentőségéről, a szövetség küldetéséről, az anyanyelvi nevelésről.
A program folytatásaként a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium tanulói és tanárnőjük, Fabulya Andrea 3 részes versösszeállítással lépett színpadra. József Attila rövid költeményei mellett elhangzott és mindenkit meglepett Jókai Mór verse, amelyet Kakas Márton álnéven írt Iskolába járj, kisfiam címmel. A harmadik részben egy kávéházi jelenettel előadott Ady-verset (Kávéházban) hallhatott a közönség. A zene sem maradt ki a műsorból: a Szent István Gimnázium két tehetséges diákja, Kelemen Márton és Kelemen Dániel saját szerzeményeit adta elő csellón és zongorán olyan hatással, hogy azután megszólalni is nehéz volt.
A nyitóünnepség után kezdődhetett a vetélkedő két helyszínen, két kategóriában. A feladatsorokat Szőcsné Antal Irén tanárnő állította össze, és ő volt a kicsik vetélkedőjének játékmestere. Segítőtársnak Sztankovits Réka jelentkezett. A középiskolás korosztály versenyét Márton Richárd irányította, az ifjúsági tagozat tagjai segítettek a lebonyolításban. A feladványok megdolgoztatták a diákokat. Fej fej mellett küzdöttek a csapatok a verseny végén ponttá átváltható csoki és cukorka megszerzéséért. És még tanulni is lehetett. Aki hegyezte a fülét, megtudhatta, hogy a vaj nem az ember füle mögött van, és kiderült az is, miért hegyezték a zabot Kukutyinban.
A jó hangulatú vetélkedő után lehetett egy kicsit pihenni (megérkezett a pizza is), de az izgalom megmaradt, hiszen a csapatok még nem tudták, milyen pontszámot, helyezést értek el. Az eredményhirdetés elején Szabó Mária tanárnő összegezte a vetélkedő tapasztalatait, majd Nyiri Péter elnök úr kihirdette az eredményt, átadta az okleveleket és a jutalomkönyveket. Az általános iskolások különdíjat is kaptak (egy-egy izgalmas nyári olvasmányt), a győztes csapatok pedig átvehették Pomozi Péter, az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke által felajánlott különdíjat, egy-egy szép könyvet, és elhangzott a diákokhoz szóló üzenete a nyelvművelésről, nyelvhasználatról.
A vetélkedő győztese a gimnazistáknál Kombájnok nevű csapat (Piarista Gimnázium, Vác), az általános iskolások versenyében pedig a Betűzgetők elnevezésű csapat (Dr. Hesz Mihály Általános Iskola, Nógrád) lett.
A közös program zárásaként az érdeklődő gyerekekkel körbesétáltunk a Ligetben, Bóka Gábor tanár úr bemutatta a nevezetes épületeket, köztük a mindenkit lenyűgöző Magyar Zene Házát, valamint olyan érdekes helyeket, mint a Király-domb és a Hősök tere a múltidéző szobraival. Szép, igényes, méltó zárása volt ez a napnak.
Némethné Balázs Katalin
A verseny további képei hamarosan megtekinthetők a kapcsolódó galériában.