VERSENYEK
Az egyik legnagyobb múlttal rendelkező anyanyelvi versenyünket 1973 óta rendezzük meg a középiskolák 9–13. évfolyamos tanulói részére. Több fordulóból áll a nyelvi megmérettetés: iskolai, majd vármegyei fordulók, végül az országos döntő, melynek a helyszíne Sátoraljaújhely, a magyar nyelv városa. A verseny összetett, a versenyzőknek írás- és szóbeli feladatokat kell teljesíteniük, amelyekben a szövegalkotási képességeik kerülnek előtérbe.
A verseny bekerült a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Értéktárba, a kulturális örökség szakterületi kategóriájába.
A nyelvhasználati versenyről már több kiadvány is napvilágot látott, legutóbb 2022-ben jelent meg a történetét feldolgozó kötet: A nemzeti lélek ébresztője. Az „Édes anyanyelvünk” verseny fél évszázada címmel Kováts Dániel szerkesztésében. (A kötet hamarosan elérhetővé válik az Anyanyelvápolók Szövetsége honlapján.)
Az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny eredményeit, a korábbi évek írásbeli feladatsorait, illetve szóbeli témáit a következő oldalon érhetik el.
Az Anyanyelvápolók Szövetsége oldalán is olvashatnak a korábbi versenyekről.
Szép magyar beszéd verseny – Kazinczy-verseny
Péchy Blanka (1894–1988) színművész 1960-ban a Kazinczy Alapítvány elindításával kezdeményezte egy kiejtési verseny létrejöttét. Ezt tovább-, illetve átgondolva indult el a kezdetben Szép magyar beszédként emlegetett verseny, mely később Kazinczy-verseny néven vált ismertté.
Az első Szép magyar beszéd verseny 1966-ban valósult meg: Kazinczy-éremmel jutalmazták azokat a középiskolás tanulókat, akik kimagaslóan teljesítettek a kiejtési megmérettetésen. Később bővült a versenyen résztvevők sora: a felsőoktatásban tanulóknak, elsősorban a pedagógusjelöltek számára hirdették meg 1973-tól. Majd 1977-től kiterjesztették az általános iskolák felső tagozatos diákjaira is: Kazinczy-jelvénnyel jutalmazták a legjobbakat. Országos versennyé nőtte ki magát, melyre a határainkon túlról is várják a jelentkezéseket.
A többfordulós verseny során egy szabadon választott, valamint egy kötelező szöveg értő tolmácsolása a feladat. Az általános iskolások regionális fordulóját két helyszínen rendezik meg, a területi elosztást figyelembe véve, Kisújszálláson és Balatonbogláron. A középiskolások döntőjének helyszíne Győr.
A Szép magyar beszéd versenyről további információkat, illetve a jutalmazott diákok névsorát, valamint a korábbi évek kötelező szövegeit elérhetik az alábbi oldalakon.
A Kazinczy-verseny történetéről részletesebben olvashatnak, Hérics Lajosné és Wacha Imre összeállításában.
Az Anyanyelvápolók Szövetsége oldalán olvashatnak a korábbi versenyekről.
Anyanyelvi játékok – játékos anyanyelv
A verseny célja, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyében, valamint a Felvidéken, Kárpátalján és a Muravidéken tanuló általános és középiskolás korosztály körében népszerűsítse a magyar nyelvet, az anyanyelvápolást; hogy játszva ismertesse meg a fiatalokkal nyelvünk szépségeit, sokszínűségét.
Az általános és középiskolás korúak külön kategóriában versenyeznek. Egy iskola egy kategóriában két csapatot indíthat, ha azonban az adott intézmény tagiskolával is rendelkezik, akkor a tagiskola is jogosult két csapatot indítani.
Az írásbeli fordulók során, ha egy intézményből két csapat indul, akkor csak az egyik, azaz a magasabb pontszámot elért csapat jut tovább.
A csapatok létszáma meghatározott: 4 fő.
A versenyen a magyar nyelvtan ismerete mellett szerepet kap a nyelvi kreativitás és leleményesség, a verbális és nonverbális kommunikációs készség, az illemtan, valamint az általános műveltségre vonatkozó kérdésekkel is találkozhatnak a résztvevők.
A döntő helyszíne Sátoraljaújhely-Széphalom, A Magyar Nyelv Múzeuma.
Az Anyanyelvi játékok – játékos anyanyelv 2019-től bekerült a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Értéktárba, a kulturális örökség szakterületi kategóriájába.
Az Anyanyelvápolók Szövetsége oldalán olvashatnak a korábbi versenyekről.
Egyéb versenyek:
Az Anyanyelvápolók Szövetsége társszervezője a következő versenyeknek:
- Kolozsvári Aranka György nyelv- és beszédművelő verseny
- Óbecsei vajdasági magyar diákok anyanyelvi versenye