
2025. április 10–13-án zajlott le Győrben az 59. Kazinczy-verseny Kárpát-medencei döntője. A verseny pénteki megnyitóján ünnepi gondolataival Korzenszky Richárd OSB nyugalmazott tihanyi perjel köszöntötte a verseny résztvevőit. Beszédét teljes terjedelmében közöljük.
A magyar nyelv ünnepének napja november 13. A magyar Országgyűlés 2011. szeptember 26-án a magyar nyelv napjává nyilvánította ezt a napot, mert 1844-ben ezen a napon fogadták el azt a törvényt, amely a magyart államnyelvvé tette.
A magyar nyelv ünnepe minden alkalom, amikor Győrben vagy Sátoraljaújhelyen fiatalok és tanáraik találkoznak, hogy ország-világ előtt bátran tanúságot tegyenek arról, hogy számukra fontos a magyar nyelv. Szépen magyarul… „Jót, s jól”, ahogy Kazinczy mondta.
„Ebben áll a nagy titok”. Egyre nagyobb ez a titok. Mert azt tapasztaljuk, hogy olyan világban élünk, ahol mintha nem lehetne tudni, mi a jó. Olyan társadalomban élünk, amely számára az érdekek fontosabbak, mint a tiszta értékek. Fontosabb az érvényesülés, a meggazdagodás, a hatalom birtoklása, mint az, amit tiszta emberségnek nevezhetünk.
Furcsa, sokszor sötét, nyomasztó, embertelen labirintusnak tűnik ez a világ. Nagy, sötétlő erdő, amelyben az igaz utat meglelni nagyon nehéz.
János evangéliumának első mondata: Kezdetben volt az Ige. Majd így folytatja: az Ige volt az igazi világosság. A kimondott isteni Szó. Amely megvilágosít minden embert.
A magyar nyelv mai, győri ünnepe egybeesik a magyar költészet napjával. József Attila születésnapjához kötődik ez az ünnep. Annak a József Attilának a születéséhez, költészetéhez, aki kért, könyörgött Thomas Mann látogatásakor: „Az igazat mondd, ne csak a valódit!” Ahhoz a József Attilához kötődik ez az ünnep, aki így írt:
„Kertész leszek, fát nevelek,
kelő nappal én is kelek,
nem törődök semmi mással,
csak a beojtott virággal.
Minden beojtott virágom
kedvesem lesz virágáron,
ha csalán lesz, azt se bánom,
igaz lesz majd a virágom.”
„Az igazat mondd, ne csak a valódit!” – kér, könyörög, miként idéztük. Egy olyan ember szavai ezek, aki keresi a helyét ebben a világban. Aki szeretne rendet, békét maga körül és magában.
A verset így fejezi be:
„ha már elpusztul a világ,
legyen a sírjára virág.”
Úgy érzi, hogy pusztul a világ. S ezt varázslatosan fogalmazza meg. Nem is sejti – meggyőződésem –, hogy közvetve idéz. Egy gyászoló anyát megéneklő verset, az Ómagyar Mária-siralmat idézi: „Világnak világa, virágnak virága, keserűen kínzatol, vasszögekkel veretel.”
Ma van a költészet napja. Egy hét múlva pedig a keresztények Jézus megfeszítésére, kereszthalálára emlékeznek: nagypéntek lesz. Elsötétül a világ. Pusztulás, pusztítás, halál: mindennapos tapasztalásunk. Elembertelenedett, elsötétült körülöttünk – és sokszor bennünk magunkban is – a világ. Nem lehet tudni, mi a jó, mi az igaz, mi a szép: a tiszta értékek helyére kegyetlenül hatalmi és gazdasági érdekek léptek.
Háború dúl a világ nagyon sok részén. Háború a közvetlen közelünkben is. Egy levélből idézek, amely nemrégiben került hozzám.
„Nemcsak magáról a háborús cselekményekről van szó – abból errefelé nincs sok, hála Istennek. De ott van a mindennapos rettegés a férfiakért. A körözések. A katonatemetések. A bujkálások miatt kiesett fizetések. A szétszakadt családok, külön ünnepelt karácsonyok (már a harmadik!), a külön élt életből következő eltávolodás, kihűlő kapcsolat.
A földeken, az állatokkal dolgozó, piacon egyedül rakodó nők és gyerekek. A fiatal lányok hiábavaló párkeresése. A faluszéli focipályákon már csak kisfiúk játszanak. A teljes kiszolgáltatottság a hatóságoknak. A bármiféle tervezhetőség hiánya… A haza elvesztésének az érzése még a helyben maradtaknak is, akik a népvándorlás miatt már sokszor idegennek érzik magukat otthon…”
Nem folytatom a megrendítő sorokat. Csupán azért idéztem, hogy éreztessem: valahol nagyon utat tévesztett ez a magát civilizáltnak nevező világ. Az a világ, amelyben már követhetetlen a technikai civilizáció robbanásszerű fejlődése – amit istenítenek az érdekelvű hatalmasok, és amelyben a szív civilizációja ugyanott van, ahol Káin és Ábel idejében volt, amiről a Biblia beszél az első lapokon.
Valamit tenni kellene. Embernek kellene maradnunk az embertelenségben. Jó szót, vigasztaló, erősítő szót mondani. Megfogni egymás kezét. Tisztelni az életet.
Szövegeket fogunk hallani. Igényesen megformált, szépen előadott, emberséggel, gondolatokkal, tiszta érzésekkel teli szövegeket. Köszönet mindenkinek előre is, aki eljött, hogy bizonyságot tegyen jóról, szépről, igazról. Pár napra magunk mögött hagyjuk a hétköznapok szürkeségét. Remélem, a durvaságát, embertelenségét is.
Mert elképesztő méretekben árasztotta el világunkat a durvaság, trágárság, hazugság, igaztalanság. Hadd ne részletezzem, hogyan bizonytalanítják el a nyelvet meghamisítva az embereket a nyilvánosság elé lépők. Arctalanul lehet gyalázni, mocskolni, sárba taposni bárkit, karaktergyilkosságokat büntetlenül végrehajtani.
Hogy milyen körülöttünk a világ, attól függ, tudunk-e igazak, jók, tiszták maradni. A lélekgyilkosság legalább olyan súlyos, mint a fegyveres háborúskodás. Az úgynevezett „új világrend”, amelyben a gazdasági fejlődésnek rendelnek alá e világ hatalmasai mindent, nem ismeri azt a fogalmat, hogy erkölcs. Nincsen közmegegyezés arról, hogy mi a jó és mi a rossz. A nyílt társadalomban minden viszonylagos, nincsen az erkölcsi tartalmú szavaknak közös jelentése.
Az általános értékrelativizmus értékvesztéshez, a közösségek széteséséhez vezet. Ne ússzunk együtt az árral!
Illyés Gyulát hadd idézzem:
„Ha új tatárhad, ha kufárhad
özönli el a tiszta tájat,
ha útaink megcsavarodnak,
mint giliszta, ha rátapodnak:
te mondd magadban, behunyt szemmel,
csak mondd a szókat, miktől egyszer
futó homokok, népek, házak
Magyarországgá összeálltak.”
(Haza a magasban)
Kedves Barátaim, örüljünk az új találkozásnak. Erősítsük, bátorítsuk egymást, hogy igenis kell és lehet tiszta emberként élni. Az igaz szónak teremtő hatalma van. A szép szónak emberformáló, békítő, közösségmegtartó ereje. Legyen ez a pár nap igazi ünnep. Szívből kívánom mindenkinek, aki bármilyen módon részt vesz ezen az ünnepen, hogy majd megerősödve, a tiszta emberi élet örömhírével térhessen haza.
Kapcsolódó bejegyzések: