Sátoraljaújhely 40. alkalommal adott otthon az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny országos döntőjének, ami október 12–14. között zajlott a városban. A döntőre több mint száz diák érkezett Magyarországról és a határon túlról (Felvidékről, Erdélyből, Kárpátaljáról, Vajdaságból) egyaránt. A középiskolások 3 kategóriában versenyeztek: gimnázium I, gimnázium II és szakközépiskolai.
Ez a verseny először zajlott úgy, ahogy idén már a Szép magyar beszéd döntője is: a határon túliak a magyarországiakkal egy kategóriában mérhették össze anyanyelvhasználati képességeiket. A verseny pénteken reggel a megnyitót és a sorszámhúzást követően az írásbeli fordulóval vette kezdetét. A középiskolásoknak egy 20 feladatból álló nyelvtani-nyelvhasználati feladatlapot kellett megoldaniuk, amiben a nyelvhelyességi feladatoktól a szólásokon át a példamondatokig találhattak megoldandó kérdéseket.
Eközben a felkészítő tanárok és a bírálóbizottság tagjai Széphalomba látogattak, ahol megtekinthették A Magyar Nyelv Múzeuma kiállításait. Ezen a délelőttön a múzeumban bemutatták Fried István Kazinczy Ferenc és a vitatott hagyomány című könyvét, amit a Kazinczy Társaság adott ki. A könyvet maga a szerző, illetve Kováts Dániel és a társaság elnöke, Fehér József ismertette.
Az írásbeli fordulót aznap már a szórakozás követte. Délután a résztvevők városnézésen vettek részt, majd ellátogathattak a Zemplén Kalandparkba. Az estét egy díszünnepség zárta a Latabár Színházban. A vendégeket Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere köszöntötte, aki a város hosszú történelméről beszélt, s örömét fejezte ki, hogy ez a város adhat otthont egy ilyen versenynek. Dr. Gróh János Gáspárnak, a Köztársasági Elnöki Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Igazgatósága vezetőjének a versenyzésről szóló gondolatait hallgathatták meg a jelenlévők. Az este a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző diákjainak „Látjátok feleim…” című irodalmi összeállításával végződött, amelyben elhangoztak a Halotti beszédtől kezdve, az István, a királyon át Varró Dániel verséig különböző részletek.
A szombat reggel Kazinczy Ferenc szobrának megkoszorúzásával kezdődött, a Városháza udvarán. A délelőtt pedig ismét a versenyé volt: a szóbeli forduló következett. A diákok 4 téma közül választhattak, hogy azt a megadott stílusban 3 perc alatt tolmácsolják a nézőközönségnek. A legnépszerűbb téma az Itthon vagy külföldön című volt, de népszerű volt még a Zemplén Televíziónak adott interjú is a 40. Édes anyanyelvünk verseny fontosságáról. Emellett választhatták még az ismerethordozók szerepéről szóló vitaindító témát illetve a stílusról fejthették ki gondolataikat.
Délután a verseny szakmai értékelése következett: a különböző kategóriák diákjai és a felkészítő tanárok kategóriánként hallgathatták meg az írásbeli és a szóbeli fordulók értékelését a bírálóbizottságoktól.
Este ismét a Latabár Színház fogadta be a vendégeket: Táncok Erdélyországból című előadásukkal a Maros Művészegyüttes ifjúsági csoportja derített jókedvre mindenkit, majd a fő téren lézer show zárta a napot.
Vasárnap Széphalomban Kazinczy sírjának megkoszorúzása után a mauzóleum előtt megkezdődött az ünnepélyes eredményhirdetés. Maróti István átadta az Anyanyelvápolók Szövetsége különdíjait, majd ezt követően kihirdették a verseny győzteseit, akik Sátoraljaújhely emlékkplakettjében részesültek. A verseny Bencédy József nyelvről, nyelvhasználatról, köznapi beszédről és nyelvjárásról szóló zárszavaival ért véget.
A díjazottaknak és minden résztvevőnek gratulálunk!
Muszka Ágnes