Már több mint egy évtizede ünnepeljük minden évben a magyar nyelv napját vetélkedővel, gálaműsorral, nyelvészeti előadással. A paletta színes, változatos, a helyszín, a szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra állandó. Minden anyanyelvi rendezvényünket befogadja ez a nagyszerű kulturális központ. Így volt ez a 2024-es ünnepen is, november 14-én.
Az előzményekkel kapcsolatban el kell mondanunk, hogy hagyománnyá vált Csongrádban az őszi időszakban rendezett többfordulós anyanyelvi vetélkedő, amelynek lebonyolításához kihasználjuk az internet adta lehetőségeket. Így a délvidéki, vajdasági magyar iskolák csapatai is bekapcsolódhatnak a versenysorozatba. Idén összesen 136 csapat, köztük 7 vajdasági diákközösség vett részt a megméretésen. Az első forduló még az iskolákban zajlott le, de a megoldandó feladatsor azonos volt. Minden intézményből 3 csapat (összesen 63) juthatott tovább a regionális fordulókba. A szervezők igyekeztek sokféle trükkös, érdekes kérdéssel megdolgoztatni a fiatalokat, akikről kiderült, hogy gyorsak, leleményesek, kreatívak. Még új szavakat is alkottak, ha a szükség úgy hozta, és nem sok kérdés maradt megválaszolatlan. Ily módon a feladatlapok javítása is szórakoztató volt. Az eredményre sem lehet panasz: 9 csapat teljesített 90% felett. Voltak visszatérő csapatok, amelyek már második, sőt harmadik éve velünk vannak, és látszik is rajtuk a “profizmus”. Ha most lenne egy országos döntő, az ellenfeleknek keményen kellene edzeni, hogy felvegyék velük a versenyt. (De lehet, hogy elfogultak vagyunk.) Mindenesetre sikeres volt ez a háromfordulós játék, amelynek az eredményhirdetését összekötöttük a magyar nyelv napjának megünneplésével november 14-én.
Az igen színvonalas műsorban hallottunk szaxofonon, klarinéton előadott dallamokat, az Arany Páva nagydíjas Szedrinka énekegyüttes gyimesi népdalokat énekelt, dr. Antal Anikó pedig Baka István Csak a szavak című versét adta elő. A program a nyelvjárások különleges színeit, ízeit bemutató előadással folytatódott. Dr. Schirm Anita, az SZTE docense magával ragadó, lendületes, hiteles, napjaink megmosolyogtató, ugyanakkor elgondolkodtató példáival alátámasztott előadása nagy sikert aratott a diákok körében.
Mindezek után a vetélkedő várva várt eredményhirdetése következett sok-sok mosolygós arccal, hiszen nem volt hiány dicséretben, jutalmakban. A szervezők, az Anyanyelvápolók Szövetségének szegedi tagjai még fel sem lélegeztek, amikor elhangzott a kérdés: „Ugye lesz vetélkedő jövőre is?”
Jó érzés volt látni az anyanyelvünk ünnepén összegyűlt népes diáksereget, látni a lelkesedésüket. Ezért érdemes volt dolgozni, és jó mulatság is volt.
Némethné Balázs Katalin