Szombaton 26. alkalommal rendezték meg a Péchy Blanka-emléknapot a Gundel Károly Vendéglátóipari Szakközépiskolában. A nagy múltra visszatekintő eseményre idén is számos iskola képviselői utaztak a fővárosba. Az idei alkalom azért is különleges volt, mert a szokásos találkozó mellett a Beszélni nehéz! című rádióműsor 1000. adását is megünnepelhettük.
A megnyitón először Kóbor Zoltán, a Gundel igazgatója köszöntötte a résztvevőket, kiemelve, hogy a rendezvény inkább tekintendő baráti találkozónak, mint versenynek. Ezután a szakközépiskola diákjai adtak műsort, melyben megismertették Péchy Blanka életét, majd két humoros felvétellel mutatták be a magyar nyelv sokszínűségét. Darvas Iván és Kiss Manyi Távirat című jelenete remek példáját mutatta a mozgalomalapító híres mondatának: „Beszélni nehéz!”. A másik bejátszásban Sinkovits Imre előadásában hallgathatták meg a jelenlévők az Édes, ékes apanyelvünk című verset.
A műsor után Kerekes Barnabás beszélt a mozgalom múltjáról és jelenéről. Az alapító Péchy Blanka elhivatottságát, a magyar nyelv ügyéhez való hűségét és szép színpadi beszédét példaként állította a fiatalok elé. Archív felvételről néhány verset is meghallgathattunk a művésznő előadásában. Kerekes tanár úr arra is felhívta a figyelmet, hogy a Beszélni nehéz! az egyik legrégebbi magyar rádióműsor, 813 adást élt meg, majd jogutódja, a Szóról – szóval növelte a számot a bűvös ezerre.
Vadász Zsuzsa, a műsor jelenlegi szerkesztője a közösségi élményt emelte ki, ami az együtt hallgatás során összekapcsolja a mozgalom tagjait. Ezt az élményt élhették át a találkozó résztvevői is, amikor együtt hallgattuk meg a születésnapos adást.
Végül egy rövid bejátszás erejéig megemlékeztünk a rádióműsor és a mozgalom másik nagy alakjáról, Deme Lászlóról is. Kerekes Barnabás ismét a példamutatást hangsúlyozta: szerinte Péchy Blanka és Deme professzor úr is követendő példa lehet mindazoknak, akik keresik az életük értelmét.
A megnyitó után a vendéglátó iskola jóvoltából egy gyönyörű és ízletes tortával is megünnepelhettük az 1000. adást, majd elkezdődtek a versenyek. A diákok öt területen – versmondó, helyesírási, hangsúlyjelölő és szépkiejtési versenyen, valamint anyanyelvi csapatvetélkedőn – mérhették össze tudásukat és felkészültségüket. A színvonalas és nemes versengésen a következő eredmények születtek:
Versmondóverseny:
- Mirájder Katalin (V. István Katolikus Szakközépiskola és Gimnázium, Sátoraljaújhely)
- Barna Pap Bianka (Móra Ferenc Gimnázium, Kiskunfélegyháza)
- Vámos Áron (Kazinczy Ferenc Gimnázium, Győr)
Helyesírás:
- Lantos Viktória (Móra Ferenc Gimnázium, Kiskunfélegyháza)
- Kovács Róbert Bence (Gábor Dénes Műszaki és Környezetvédelmi Középiskola és Szakiskola, Szeged)
- Deregi Linda Kitti (II. Rákóczi Ferenc Katolikus Szakközépiskola és Gimnázium, Kiskunhalas)
Hangsúlyjelölés:
- Végh Zsuzsanna (Baár-Madas Református Gimnázium, Budapest)
- Kocsis-Péter Krisztina (Dózsa György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Kiskunmajsa)
- Borbás Nóra (Dózsa György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Kiskunmajsa) és Kavecsánszki András (Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, Csepel)
Szépkiejtés:
- Jankovszki Réka (Móra Ferenc Gimnázium, Kiskunfélegyháza)
- Orosz Fábián (V. István Katolikus Szakközépiskola és Gimnázium, Sátoraljaújhely)
- Szabó Lívia (Kazinczy Ferenc Gimnázium, Győr)
Anyanyelvi csapatverseny:
- Nyelvhatár Nyelviskola, Szentgotthárd
- Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium
- Miskolci Avasi Gimnázium
A megemlékezés, ünneplés és versenyzés után reményeink szerint minden résztvevő diák és tanár szép élményekkel, a találkozások, beszélgetések és mosolyok örömétől feltöltődve térhetett haza.
Dömötör Andrea