Húsvét közeledtével megsokasodnak a jókívánságok, a kellemes húsvéti ünnepeket kívánó feliratok az áruházakban vagy épp a reklámokban. Karácsony táján már írtunk az ünnepnevek helyesírásáról, ezt felelevenítve szeretnénk néhány tanácsot adni most, hiszen a húsvét helyesírása végtelenül egyszerű.
Idézzük fel a szabályt!
„Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepneveket, a nevezetes napokat, a rövidebb-hosszabb időszakokat, a történelmi eseményeket jelentő szavakat, szókapcsolatokat (bár olykor nem kicsi az érzelmi töltésük): március tizenötödike, a felszabadulás napja, május elseje, az alkotmány ünnepe, karácsony, húsvét, anyák napja, nemzetközi nőnap, pedagógusnap, vasutasnap, ötéves terv, a honfoglalás, a mohácsi vész, a szabadságharc, a debreceni országgyűlés, a francia forradalom, a nagy októberi szocialista forradalom, a nagy honvédő háború stb.” (MHSz. 145.)
Tehát ha kellemes húsvéti ünnepeket vagy áldott, békés húsvétot kívánunk valakinek, tegyük ezt kis kezdőbetűvel – kivéve a mondat elején!
Husvét vagy húsvét?
Bár kiejtésben a rövidített alak az elterjedt, írásban hosszú ú-val írjuk a húsvétot. Nem ok nélküli ez az írásmód, hiszen a húsvét szavunk összetett szó, előtagja a hús, utótagja pedig a vét, mint a vétel, vevés rövidítése. A szó etimológiáját tekintve az elnevezés onnan ered, hogy húsvét volt az, amikor a negyven napos böjt után az emberek ismét vehettek magukhoz húst.
A Húsvét-szigetektől Nagyszombatig
Ne feledjük azt sem, hogy a húsvéti időszak már virágvasárnappal megkezdődik, majd ezt követi nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat, húsvétvasárnap és húsvéthétfő.
Ha a földrajzi nevek helyesírása szerint közelítenénk meg a fent említetteket, akkor könnyen a Húsvét-szigeten vagy Nagyszombatban találnánk magunkat. Persze az ünnepneveinknek ezekhez semmi közük, így hát mi is csak áldott, békés húsvéti ünnepeket tudunk kívánni minden olvasónknak! Kisbetűvel.
Muszka Ágnes
Na tessék, be tetszett ugrani! :-) Húsvét-sziget. Egyes számban. (Ahogy a belinkelt Wiki oldal is írja.)
Javaslom javítani a cikkben. Mindkét helyen.
akkor azt is, hogy igen is van köze, mert a Paasch-Eyland-ot azt azért kapta, mert köze volt a húsvét ünnepéhez
The name “Easter Island” was given by the island’s first recorded European visitor, the Dutch explorer Jacob Roggeveen, who encountered it on Easter Sunday (5 April) in 1722
A húsvéti időszak Húsvét vigíliájával (előestéjétől) kezdődik, ami katolikus számítás szerint nem nagyszombati esemény (ezen a napon az Anyaszentegyház a sírnál virraszt, szemben Húsvéttal, amikor a feltámadásnak örvend). A nagyhét a nagyböjti időszak része. A Húsvét pedig számomra megéri, hogy nagybetűvel írjam, akkor is, ha így szabályba ütközik. Ki tudja, még meg is változhat…
csősztok
csősztok
fiuk lányok
na nem irtok rám hüjék
A hülyeséget is lehet pontos j-vel írni, mert az valakinek megéri
Úgy van, csinálnak is hasonlót rendszeresen.