Szemle

TOP 10 Tintás könyvek az iskolakezdésre, itt a lista

2016. szeptember 07. október 30th, 2021 Nincs hozzászólás

Szeptember 1-jén új tanév kezdődött, általános és középiskolások, egyetemisták ezrei ültek ismét az iskolapadba, hogy folytassák tanulmányaikat. Ebből az alkalomból tíz kiadványt választottunk ki a Tinta Könyvkiadó kínálatából, amelyeket reményeink szerint haszonnal forgathatnak majd az érdeklődő diákok. A listában a helyesírásról, verselemzésről szóló munkafüzetek mellett a szólásokkal, közmondásokkal, idegen szavakkal foglalkozó könyveken túl egy angol-magyar kifejezéseket tartalmazó szótár és egy informatikai fogalmakat magyarázó szakkönyv is helyet kapott.

1. Szőcsné Antal Irén: Anya – nyelv – búvár

Nyelvi játékok

A gyermekkor lételeme a játék és az alkotás. Ez a könyv is játszani hív. Anyanyelvi fejtörőkkel csalogatja a kedves olvasót egy kis kikapcsolódásra. Lehet egyénileg törni a fejünket egy-egy megoldáson, de családban, társaságban, csapatban jobban átélhetjük a játék izgalmát, a siker felemelő érzését. A 17 csoportba gyűjtött feladatok között az egyszerű szókincsfejlesztő gyakorlatoktól a különböző játékok sora vonul fel. Lehet játszani az igékkel, melléknevekkel, számnevekkel, keresztnevekkel, növényekkel, állatokkal, mesterségekkel. Kedvére válogathat minden fiatal, szülő, pedagógus, játékos kedvű olvasó a könnyebb és egyre nehezedő talányok között. Jó szívvel ajánljuk beszédművelő szakkörök foglalkozásaihoz.

Megvásárolható itt »

2. Fercsik Erzsébet: Helyesírási munkafüzet

Feladatok A magyar helyesírás szabályai 12. kiadásához

A magyar helyesírás szabályai 12. kiadása (AkH. 12.) a Magyar Tudományos Akadémia kiadványaként 2015-ben jelent meg. A Tinta Könyvkiadó Helyesírási munkafüzete az új helyesírási szabályzat alapján készült. Sorra veszi a szabályzat fő pontjait, és ezekhez kínál feladatokat. A munkafüzet jelöli, hogy a korábbi szabályzathoz képest hol történt változás. A kiadvány végén fel vannak tüntetve a helyes megoldások. A feladatok elsősorban iskolások számára készültek, de a feladatsorokkal akár az iskolapadokat már elhagyó felnőttek is próbára tehetik helyesírási tudásukat.

Megvásárolható itt »

3. Bárdosi Vilmos: Szólások, közmondások eredete

Frazeológiai etimológiai szótár

Miért mondjuk valakire: Canossát jár? Kire mondták először: félelem és gáncs nélküli lovag? Milyen babonás hit húzódik meg a tűvé tesz valamit kifejezés mögött? Az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adja meg a választ e könyv, amely 1800 szólás (kivágja a rezet), szóláshasonlat, helyzetmondat, közmondás, szállóige pontos jelentésértelmezését, stiláris minősítését, valamint eredetmagyarázatát tartalmazza, és szemléleti, kultúrtörténeti hátterét mutatja be bőséges magyar és külföldi szakirodalomra támaszkodva, irodalmi, művészettörténeti kitekintésekkel, továbbá számos idegen nyelvi párhuzam megadásával.

Megvásárolható itt »

4. Szathmári István: Hogyan elemezzünk verset?

Egy találó megállapítás szerint „a vers lényeglátás és a szavak ünnepe”. De ez a lényeglátás rendszerint rejtve, a szépre, a különösre is törekvő nyelvi-stilisztikai eszközökkel kifejezve jelenik meg. Nos, ezt a rejtett mondanivalót és esztétikumot kell felfejtenünk, hogy a verset maradéktalanul megérthessük, és hogy szépségében gyönyörködhessünk. Ehhez segít hozzá a verselemzés. A kiadványt haszonnal forgathatja minden középiskolás és egyetemista diák, magyartanárok és irodalomkedvelő emberek egyaránt.

Megvásárolható itt »

5. Eőry Vilma (főszerkesztő): Magyar értelmező szótár diákoknak

Szómagyarázatok példamondatokkal

Az egynyelvű szómagyarázó szótár elsősorban 10–15 éves tanulók számára készült. A szótárban megmagyarázott szavak között nyelvünk mindennapi szavai mellett szép számmal találunk elavult, régi és új, napjainkban keletkezett szavakat is. A régi szavak közül jó néhány megtalálható klasszikus, kötelező olvasmányként is szereplő irodalmi művekben, így ezek megértéséhez is segítséget nyújt a szótár. A szócikkek megadják a szavak jelentéseit és jelentésárnyalatait, megmutatják gyakoriságukat, és feltüntetik stilisztikai értéküket. A szótár összes szavának minden jelentéséhez példamondat kapcsolódik. A szótár segíti a tanárokat diákjaik anyanyelvi kompetenciájának fejlesztésében és a tanulóifjúság szókincsének bővítésében. Alkalmas arra is, hogy a tanulók elsajátítsák és elmélyítsék szótárhasználati ismereteiket, és a szótárhasználat során szerzett készségüket a későbbiekben hatékonyan kamatoztassák.

Megvásárolható itt »

6. Kiss Gábor (szerkesztő): Kis magyar tájszótár

5800 népies és tájnyelvi szó magyarázata

A Kis magyar tájszótár tudományos igényességgel megszerkesztett ismeretterjesztő munka. A gyűjtemény 5800 népies és tájszó jelentését magyarázza. Bemutatja a napjainkra szinte teljesen letűnt paraszti világot, a visszaszorult paraszti gazdálkodást és annak tipikus tárgyait, tevékenységeit. A szótár szerkesztői 21 regionális és általános tájszótárból, illetve 2 értelmező szótárból gyűjtötték ki a tájszókat. A feldolgozott források lefedik a Kárpát-medencei magyar nyelvterületet. A szótár szókincsgazdagításra, az egyéni szókincs bővítésére haszonnal forgatható. Az olvasmányokban felbukkanó vagy idősebb beszélőtől hallott, ismeretlen jelentésű tájszavak jelentése eredményesen kereshető ki belőle.

Megvásárolható itt »

7. Tótfalusi István: Magyarító szótár

Idegen szavak magyarul

Anyanyelvünk iránt érzett felelősségünk tudatában nyújtjuk át Magyarító szótárunkat azoknak, akik szívügyüknek érzik a szép, magyaros fogalmazást, de segítségre van szükségük: olyan kézikönyvre, amelyben könnyen meglelhetik az idegen szó helyett használható közérthető és szebb magyar szót vagy szavakat. A Magyarító szótár 12 600 régi és új idegen szónak 21 700 magyar megfelelőjét kínálja fel. A szótár a szómagyarító célja mellett eredményesen forgatható egy-egy nem világos jelentésű vagy félreismert idegen szó értelmének pontos meghatározásához is.

Megvásárolható itt »

8. Nagy György: Angol-magyar kifejezések

3000 gyakori szókapcsolat, szólás és közmondás

A nyelv építőelemei között a szavak mellett szép számmal megtalálhatók a több szóból álló kifejezések: az állandósult szókapcsolatok, a szólások és a közmondások is. A nyelvtanuló gyakran találkozik azzal a ténnyel, hogy az ugyanolyan jelentésű kifejezést anyanyelve más szavakból állítja elő, mint az idegen nyelv. Nagy György szótára az angol társalgási nyelv leggyakoribb 3000 állandósult szókapcsolatát, szólását és közmondását mutatja be. A kifejezések között számos szleng stílusárnyalatú is található. Az angol kifejezéseket jól szemléltetik a rövid példamondatok, a valós életből vett párbeszédrészletek – amelyek angolul és magyarul is megtalálhatók a könyvben. A szótár hatékonyan segíti már a kezdő nyelvtanulót is, hogy nyelvtudását a mindennapi angol nyelv kifejezéseivel bővítse és a kifejezéseket megfelelően használja.

Megvásárolható itt »

9. Hollós János: Bevezetés a kommunikációelméletbe

A hírek értéke

A Bevezetés a kommunikációelméletbe című könyv közérthető módon, az érdeklődő nagyközönség számára mutatja be a kommunikáció szintjeit, részletesen ismerteti a hír fogalmát. Ismerteti azt az öt tényezőt, amelyek befolyásolják egy-egy hír értékét: 1. Hány embert érint; 2. Milyen mélyen érinti az embereket; 3. A társadalmi hierarchia mely részét érinti; 4. Milyen mértékben váratlan; 5. Mennyire friss. Az elméleti ismeretek mellett az olvasó gyakorlati ismereteket is kap. Pl.: mi a jelentősége a testmozgásoknak: a mimikának, a tekintetnek, a gesztusoknak, a kéz- és lábtartásnak. A szerző bemutatja a rábeszélés stratégiáit, szól a befolyá­solás eszközeiről: a meggyőzésről, a reklámról és a propagandáról. A könyvet ajánljuk mindazoknak a felsőoktatásban tanuló diákoknak, akik a kommunikáció és a hír mibenlétéről többet szeretnének tudni, illetve munkájuk során vagy mindennapjaikban a siker érdekében fel kívánják használni a kommunikációkutatás legfrissebb eredményeit.

Megvásárolható itt »

10. Bódi Zoltán: Infoszótár

Informatikai fogalmak eredete, magyarázata és használata

Infokommunikációs eszközök vesznek körül, az egyszerű polgárból az internet előtt ülve már felhasználó lesz, és rögtön olyan nyelvi-technológiai közegbe kerül, ahol számtalan új kifejezés, nyelvhasználati forma ismeretét követeli meg tőle a környezet. A kötet újdonsága a személetmódja: megteremti a kapcsolatot az informatika, a nyelvtudomány és a felhasználók között, vagyis közérthetően, tudományos pontossággal és érdekesen kíván magyarázatot adni a kifejezések jelentésére, a technológiai háttérre és a nyelvi, nyelvhasználati, szükség esetén a helyesírási háttér bemutatására. Így egyaránt használható értelmező szótárnak, olvasmányos, tájékoztató, ismeretterjesztő munkának és tudományos továbbgondolásra is alkalmas adattárnak.

Megvásárolható itt »

Leave a Reply